Delo na višini je zelo specifično, še posebej če nanj gledamo z vidika varnosti. Pri tem je potrebno poskrbeti predvsem za dovolj varno okolje, ki omogoča nemoteno in varno izvajanje del. Pri tem so nam v pomoč tudi premični odri, ki so za opravljanje del na višini najbolj praktična in varna rešitev.
Delo na premičnih odrih je popolnoma varno. Kot pa že ime pove, jih je mogoče premikati iz enega mesta na drugega. Edini pogoj pri tem je, da je površina vodoravna in brez morebitnih neravnin, ki bi lahko ovirale premikanje tovrstnih odrov.
Lastnosti kakovostnih premičnih odrov
Za delo na višini je varnost vsekakor na prvem mestu. Zato je pomembno, da so premični odri izdelani iz najbolj kakovostnih materialov. Običajno je to aluminij, ki mora zadovoljiti standardom DIN EN 1004. za večino premičnih odrov velja, da so modularni in pogosto zložljivi, zato so zelo enostavni za postavljanje in zlaganje.
Zasnova premičnih odrov omogoča, da z njimi lahko dosežemo različne višine. Največja dopustna višina je običajno zapisana v navodilih. Da lahko premične odre premikamo, imajo nameščena vodljiva kolesa z zavorami, zato ni strahu, da bi se med delom premični odri po nepotrebnem premikali.
Kaj je potrebno upoštevati pri postavljanju premičnih odrov
Čeprav so premični odri enostavni za postavljanje, pa se tega lahko loti le strokovno usposobljeno osebje. Največja dopustna višina na prostem je 8 m , v notranjih prostorih pa 12 m, kar je določeno v navodilih za postavitev.
Pomembno je, da je površina na mestu postavitve popolnoma ravna in tudi dovolj trdna. Po montaži morajo biti premični odri vedno natančno pregledani, kar pomeni, da so varni za uporabo. Na premične odre je dovoljeno stopati le na mestih, ki so za to predpisani, če pa se na njih nahajajo osebe ali predmeti, jih ne smemo premikati,